Oslj

Camino na kolečkách startuje

Placeholder

Ve středu 10. května vyrazil na start svojí pouti do Santiaga de Compostela Honza Dušek se svými přáteli z podpůrného týmu. Letecký přesun i cesta doprovodného vozidla do Španělska proběhly bez problémů a poutníci se mohou vydat na cestu. Camino na kolečkách z Logroňa do Santiaga má délku 633 kilometrů a Honza Dušek, který trpí progresivní formou roztroušené sklerózy, ho absolvuje na elektrickém vozíku. Návrat je plánován na 13. června. Pěšky s ním půjdou také jeho devítiletý syn Jenda, poutník Petr Hirsch (organizátor cesty), režisérka Eva Toulová a kameramani  Tomáš Lénárd a Vítek Kohout, kteří během cesty natočí materiál na dokumentární film Camino na kolečkách. Ten by již na podzim měla do kin uvést distribuční společnost Panonia Entertainment.

Před zahájením této pouti byla nutná mnohaměsíční příprava. Na serveru HitHit proběhla velice úspěšná kampaň, díky které se podařilo během krátké doby získat přes 200 000 korun. Na pouť Honzy Duška tam přispěly různými částkami téměř tři stovky dobrodinců.

Patronem pouti se stalo České velkopřevorství Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského, které mimo zmíněnou kampaň přispělo částkou 30 000 Kč, zajistilo výrobu poutnických triček a tisk propagačních kartiček s informací o smyslu Camina na kolečkách v češtině a španělštině a s kresbou sv. Jakuba Staršího, jehož autorem je herold řádu Zdirad J. K. Čech.

V úterý 2. 5. přijal poutníky kardinál Dominik Duka a udělil jim požehnání na jejich cestu. Audience se zúčastnili také někteří členové řádu. Kancléř českého velkopřevorství Petr Řehoř předal Janu Duškovi a Petru Hirschovi dekrety, kterými byli přijati za přidružené členy řádu (CompLJ), a symbolické zelené křížky. Herold Zdirad Čech věnoval Janu Duškovi originál kresby sv. Jakuba Staršího.

Na tiskové konferenci v Arcibiskupském paláci byl smysl Camina na kolečkách představen novinářům. Hlavním smyslem pouti i chystaného filmu je zvýšení povědomí o roztroušené skleróze a poskytnutí naděje pacientům s touto diagnózou, že život na vozíku nekončí. Kromě toho chtějí účastníci pouti podpořit Domov sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem, jediné jediné zařízení v Česku zaměřené na komplexní péči o lidi s tímto nevyléčitelným onemocněním. Honza Dušek se navíc stal ambassadorem a propagátorem projektu SeniAngel, tlačítka, kterým si může senior nebo zdravotně postižený člověk přivolat pomoc v případě nouze. Zařízení nabízí olomoucká společnost FT Technologies, která zajistí všem zájemcům možnost sledování Camina na kolečkách prostřednictvím internetu – každé Honzovo zmáčknutí SOS tlačítka se zaznamená na mapě. Kromě toho budou na www.caminonakoleckach.cz  zveřejňovány záběry z kamery umístěné na Honzově vozíku.

Přejeme hodně sil a požehnanou cestu do Santiaga de Compostela!

„Pokřik“ účastníků a příznivců Camina na kolečkách je k poslechu a vidění zde.

Fotografie: Martina Řehořová (Člověk a víra) a Facebook Camino na kolečkách