Oslj

Kardinál Duka poděkoval poutníkům

Placeholder

Slavnostní promítání nového dokumentárního filmu Camino na kolečkách o pouti vozíčkáře Honzy Duška a jeho společníků do Santiaga de Compostela se uskutečnilo 30. října v holešovickém kině BioOko. Plné hlediště přivítal Honza Dušek spolu s tvůrci filmu – režisérkou Evou Toulovou, producentem a organizátorem pouti Petrem Hirschem a asistentem kamery Vítem Kohoutem.

Před promítáním promluvili také představitelé Českého velkopřevorství Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského, které bylo patronem pouti a poutníky podporovalo. Kardinál Dominik Duka, generální kaplan řádu, který začátkem května před zahájením cesty poutníkům požehnal, poblahopřál a poděkoval Honzovi Duškovi za splnění předsevzetí – povzbudit svým příkladem ostatní nemocné. Věnoval mu také mládežnickou Bibli, protože Honza dokázal, že je mladý duchem. Ondřej Vanke, bailli českého velkopřevorství, vyjádřil radost nad tím, že řád mohl podpořit akci, která spojuje lidi a slouží dobré věci. K blahopřání se připojil kancléř Petr Řehoř. Projekce se zúčastnil také herold velkopřevorství, výtvarník Zdirad J. K. Čech.

Devadesátiminutový dokument mladé režisérky Evy Toulové s perfektní kamerou Tomáše Lénárda a vynikající hudbou měl premiéru 17. října ve Dvoře Králové, kde hlavní protagonista filmu žije. Obsahuje momenty úsměvné, dramatické i dojemné. Hlavním poselstvím filmu je Honzovo motto, že „Na vozíku život nekončí“ a že s pevným odhodláním, dobrými přáteli a s Boží pomocí se dá zvládnout všechno. Honza Dušek a Petr Hirsch nyní pořádají na různých místech besedy o své cestě. Camino na kolečkách můžete vidět v dalších českých kinech – jejich přehled najdete na http://www.caminonakoleckach.cz/p/kina.html.