Oslj

České velkopřevorství oslavilo 80. výročí

Placeholder

Členové Českého velkopřevorství Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského se v sobotu 16. září 2017 sešli na řádném výročním zasedání Generální kapituly, vrcholného orgánu velkopřevorství. Zasedání se konalo v době, kdy si členové řádu připomínají 80. výročí obnovení řádu v českých zemích knížetem Karlem VI. ze Schwarzenbergu, který v roce 1937 české velkopřevorství založil. V předvečer zasedání proběhla vigilie, na které přijímaní členové skládali jednoduché sliby a byli přijati noví kandidáti do postulátu.

Fotogalerie z vigilie je zde.

Jednání Generální kapituly se konalo v reprezentativních prostorách Galerie Prácheňského muzea v jihočeském Písku. Předsedal mu český velkopřevor a současný velmistr řádu Jan hrabě Dobrzenský z Dobrzenic. Účastníci kapituly schválili Výroční zprávu českého velkopřevorství za rok 2016 včetně zprávy o hospodaření, vyslechli zprávu špitálníka o uskutečňovaném řádovém díle ve zdravotní a sociální oblasti a zprávy bailliho a kancléře.

V odpoledních hodinách byla v děkanském kostele Narození Panny Marie slavena slavnostní mše svatá, kterou sloužil českobudějovický biskup Mons. Pavel Posád společně s řádovými  a diecézními duchovními. Při mši proběhla investitura, tedy slavnostní přijímání a povyšování členů řádu. Poté otec biskup Posád požehnal meč 4. brigády rychlého nasazení Armády ČR za přítomnosti velitele brigády plk. Romana Náhončíka. Investitury se jako hosté zúčastnili spolubratři z polského velkopřevorství řádu, představitelé Armády České republiky, města Písku a Prácheňského muzea.

Fotogalerii z řádové investitury najdete zde.

V nemocnici četla Ljuba Krbová

Placeholder

Herečka Ljuba Krbová byla hostem prvního poprázdninového pokračování seriálu Čteme s přáteli dětem v nemocnici, které se konalo v úterý 12. září v refektáři Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech. Po přečtení úryvku z knížky herečka dětem odpovídala na otázky a povídala si s nimi o svých zálibách – cestování, fotografování a sportu. Seriál čtení organizuje Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského v Opařanech od března 2015. S herečkou Ljubou Krbovou jsou na snímku organizátorka cyklu Kamila Malinská, DLJ, ředitelka nemocnice Iva Hodková a sympatizantka Jana Tomsová. Další čtení si dětští pacienti užijí 17. října.

Mariánská pouť ve Zdislavě

Placeholder

Římskokatolická farnost Dlouhý most a městys Zdislava (okres Liberec) srdečně zvou na starobylou mariánskou pouť, která se koná v sobotu 9. září 2017 od 15:00 ve Zdislavě. Poutní mši svatou celebruje J. M. Jiří Hladík, OCr., SChLJ, probošt litoměřické kapituly. Po mši budou požehnány restaurované sluneční hodiny akademické sochařky Věry Merhautové. Všichni jste srdečně zváni!

Dětem bude číst Ljuba Krbová

Placeholder

V prvním poprázdninovém pokračování oblíbeného seriálu Čteme s přáteli dětem v nemocnici se pacientům Dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech představí Ljuba Krbová. Sympatická herečka a sportovkyně bude dětem číst v úterý 12. září od 14:00 v refektáři nemocnice v budově A.

Hosty Čtení v Opařanech zajišťuje pro nemocnici Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského již třetím rokem. V roli vypravěčů se vystřídaly již dvě desítky známých osobností, především z řad herců.