Oslj

Řádové dílo

Řádové dílo

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech je největším a nejstarším zařízením svého druhu v České republice. Nachází se 17 km od Tábora v krásné krajině u Lužnice. Kapacita je 150 lůžek, v současné době je zde přibližně 120 klientů.

Více

Řádové dílo

Spolupráce s Korunkou Luhačovice

Moravská komenda spolupracuje od roku 2014 s neziskovou organizací Korunka Luhačovice, především v oblasti pomoci nemocným dětem ze sociálně slabších rodin.

Více
Řádové dílo

Spolupráce s Armádou České republiky

České velkopřevorství OSLJ dlouhodobě spolupracuje s českými vojáky na zahraničních misích, především s jednotkou CIMIC (CIvil-MiIitary Co-operation), lokalizovanou v Lipníku nad Bečvou. Tato jednotka má zvláštní postavení a jejím hlavním úkolem je osvětová práce s místním obyvatelstvem, samosprávami a vládou, v posledních letech především v Afghánistánu. Vojáci se zabývají mediacemi vznikajících konfliktů, vyjednáváním a vzděláváním místních občanů. Mottem jednotky je heslo „tvořit, ne bořit“.

V roce 2010 byla díky finančnímu daru Českého velkopřevorství  zajištěna rekonstrukce chlapecké střední školy v afghánském Lógaru, v roce 2011 byla v ČR uskutečněna sbírka autolékárniček pro Afghánistán.

Více

Charitativní činnost v ČR i v zahraničí

 

České velkopřevorství Řádu sv. Lazara dlouhodobě spolupracuje na několika dalších charitativních projektech.

Více
Řádové dílo

Pamětní deska obětem totalit

Pamětní deska umučenému kanovníkovi a řádovému prelátovi Antonínu Bořkovi-Dohalskému, který zemřel v roce 1942 v koncentračním táboře v Osvětimi, jiným vězněným a perzekvovaným členům Řádu sv. Lazara Jeruzalémského a dalším obětem totalit je umístěna v Thunovské kapli katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Více
Řádové dílo

Vydavatelská činnost

České velkopřevorství  řádu se podílelo a podílí na vydání literárních děl a odborných publikací, vydalo také DVD ze svých akcí a několik pamětních medailí. Řád podpořil vydání několika knih a CD s hudebními díly, jejichž autory byli nebo jsou členové řádu.

Více

Řádové dílo

Oltářní mensa v Lidicích

Oltářní mensa s obrazem Panny Marie Lidické v místě bývalého kostela sv. Martina v  Lidicích byla za podpory Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského vybudována na jaře 2014. Autorem obrazu je výtvarník a herold  řádu Zdirad J. K. Čech, jako předlohu si vybral slavné Palladium ze Staré Boleslavi. Panna Maria Lidická ale na rozdíl od madony z Palladia nemá v rukou dítě – Ježíše, ale jen prázdné bílé plátno. Obraz požehnal 14. června 2014 J.  Em. Dominik kardinál Duka při mši svaté věnované obětem nacistického vraždění v Lidicích v červnu 1942.

Více
Řádové dílo

Patronát nad Caminem na kolečkách

V únoru 2017 převzalo české velkopřevorství  patronát nad projektem Camino na kolečkách. Šestatřicetiletý Honza Dušek, který je kvůli roztroušené skleróze odkázán na invalidní vozík, se rozhodl se svým devítiletým synem a několika přáteli uskutečnit od 10. května do 13. června Svatojakubskou pouť z Logroňa do Santiaga de Compostela a pak ještě na pobřeží Atlantiku.

 

Více